Generalforsamling i Gudhjem By- og Mindeforening

Mandag den 5. marts kl. 19.30 afholdes generalforsamling i Gudhjem By og Mindeforening. Det foregår på Gudhjem Museum, hvor der udover at skulle væ0lges nogle nye bestyrelsesmedlemmer også skal uddeles dette års Gudhjempris. Samtidig foreslår bestyrelsen ændirng af foreningens navn. Læs hele indkaldelsen her:

Kære medlemmer af Gudhjem By- og Mindeforening!

Vinteren er ved at lakke mod enden og det er generalforsamlingstid. Som nævnt i vort seneste nyhedsbrev og som annonceret i Bornholms Tidende og Rytterknægten i den forløbne uge holder vi i år generalforsamling

mandag den 5. marts kl. 19:30

på Gudhjem Museum.

Der skal bl.a. vælges nogle nye bestyrelsesmedlemmer og Gudhjemprisen 2018 skal uddeles. Desuden foreslår bestyrelsen nogle vedtægtsændringer – herunder ændring af foreningens navn!

Alle detaljer fremgår af vedlagte årsberetning med dagsorden til generalforsamlingen og regnskab, samt bilag om vedtægtsændrinhger.

For at deltage i generalforsamlingen skal du have betalt kontingent for 2018. Hvis det er misset for dig, kan det ske som beskrevet nedenfor.

Kontingent for 2018 blev på sidste års generalforsamling fastsat uændret til 100 kr pr person. Vi håber du stadig vil støtte foreningen og samtidig have glæde af den gratis museumsadgang – og vi glæder os til at præsentere 10 nye udstillinger i 2018. 

På gensyn!

Venlig hilsen på bestyrelsens vegne

Jørgen Jespersen

formand

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Din email adresse vil ikke blive vist offentligt.


*