Møllens Dag

Vi kender alle til eller har hørt om Æblets dag, Dansens dag , Øllets dag og mange flere. Der findes utallige af disse dage, så det kommer sikkert ikke som den store overraskelse at der også er noget der hedder ‘Møllens dag’. Møllens dag er den 21. juni; det vil sige nu på søndag. Den dag fejrer vi selvfølgelig også i Gudhjem Mølle.

3221
Foto: fra Gudhjem lokalhistorisk arkiv. Taget ca. 1951

Dagen igennem vil der derfor være forskellige aktiviteter for børn og voksne. Programmet byder på musik og sang, søndagsmarkedet “Marked på Toppen” og meget mere. Samtidig er det hele dagen muligt at melde sig ind i Foreningen Gudhjem Mølle. Hvis man da ikke allerede er blevet medlem! Om eftermiddagen trækker vi så lod om gaver blandt alle foreningens medlemmer. Udover at deltage i lotteriet er man som medlem med til at skabe liv i Gudhjem Mølle og støtte op om Gudhjems Byportalwww.gudhjem.nu.

Samtidig med at vi fejrer den gamle, flotte Mølle; fejrer vi også at caféen er åbnet op for sæsonen. Det gør vi med særlige tilbud på mad og drikke hele dagen.

Så derfor, kom til Gudhjem Mølle på søndag (og så sandelig også gerne andre dage), og vær med til at fejre Møllens dag!

Program:

8.00 – Møllen åbner med morgenmad, kaffe og brødudsalg

10.00 – Marked på Toppen åbner

10.30 – Gudhjem Havnekor kommer og synger efter de har sunget sig varme på Gudhjem Havn kl. 10.

12.00 – Det Muntre Køkken åbner – her kan du for 5 kroner få lov at smadre porcelæn, service og andet.

Kl 15.00 – Lodtrækning om gaver blandt foreningens medlemmer.

15.30 – Cirka halv fire kommer trioen: Thomas – Borne – Michael Friis og spiller dejlig musik.

16:00 Marked på Toppen pakker ned

Vi glæder os til at se jer!